Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Dopad splašeného neutrina

Na konci 19. století se zdálo, že všechny fyzikální jevy jsou prakticky objasněné. Newtonova teorie gravitace spolu s Keplerovými zákony dobře ozřejmovaly pochody pozemské a nebeské mechaniky a Maxwellova teorie elektrodynamiky zase vnášela světlo do tajů jevů elektromagnetických. Byl objeven elektron a sestaven první model atomu.

K dořešení zbývaly jen dva drobné detaily. Prvním oříškem bylo záření absolutně černého tělesa na krátkých vlnových délkách (pro nějž se vžil poetický přídomek – tzv. ultrafialová katastrofa) a druhým velikost rychlosti světla v různých vztažných soustavách. Úkolu se zhostil Američan polského původu Albert Abraham Michelson. Měřil rychlosti, jimiž se pohybuje sluneční světlo vzhledem k Zemi. Chtěl tím dokázat existenci jakéhosi meziplanetárního éteru a zjistil, že naměřené údaje jsou totožné, jakýmkoliv se Země pohybovala směrem, od Slunce nebo proti Slunci. Vydedukoval z toho závěr, že se světlo pohybuje ve všech soustavách stejnou rychlostí. Tento předpoklad inspiroval v roce 1905 Alberta Einsteina k sepsání speciální teorie relativity a o jedenáct let později k obecné teorii relativity.

Notoricky známý příběh. Připomínám ho proto, že chci vyzdvihnout zásadní roli konstanty rychlosti světla. Základního stavebního kamene moderní fyziky. Právě díky němu věříme, že žijeme ve čtyřrozměrném časoprostoru, díky němu známe odpověď na otázku, co to je gravitace, tušíme, že hmota a energie jsou jedno a totéž a v neposlední řadě ctíme zákon kauzality, tedy že příčina vždy předchází důsledek. Všechna tato zjištění stojí a padají s neměnností a nepřekročitelností rychlosti světla. Z odstupem jednoho století už nikdo nepochybuje o tom, že Einstein se svými teoriemi relativity úplně překopal základy tehdejší fyziky. Dosavadní paradigmata se zhroutila. Řád světa začala řídit jeho relativita.

Druhý problém: to černé těleso. Předpokládalo se, že by mělo zářit i na velmi krátkých vlnových délkách, což se experimentálně nepotvrdilo. Problém vyřešil v roce 1900 Max Planck. Zjistil, že energie je vyzařována po kvantech, nikoliv spojitě. Zavedl Planckovu konstantu a položil tím základy kvantové mechanice, která nakonec odhalila duální podstatu světla, tedy že zdánlivě v rozporu vykazuje vlnové i kvantové vlastnosti. Dodatečně se zjistilo, že touto dualitou „trpí“ všechny elementární částice.

Kvantová mechanika versus obecná relativita. Nebyly zrovna dvěma sesynchronizovanými kolečky v jednom stroji, v lecčems byly v rozporu, stručně řečeno; vypůjčím si poetický příměr Briana Greena z knihy Elegantní vesmír: „Divoké fluktuace na kvantových úrovních jaksi esteticky neladily s majestátní uhlazeností zakřiveného prostoru obecné relativity.“

Celé století se fyzikové snažili tyto dva protichůdné myšlenkové proudy nějak skloubit. A když už se to konečně jakž takž podařilo, přišla zpráva z italského Gran Sassa o neutrinu letícím rychleji než světlo.

Situace z konce 19.století se opakuje. Fyzika je téměř hotová, až na jeden droboulinký detail... tedy detail. Dámy a pánové, 22. září byl v Gran Sassu podkopán základní pilíř fyziky. Dosavadní paradigmata se hroutí a fyzika se opět vrací do bodu nula. Co když ale po ní chceme něco, co nám dát už ze své podstaty nemůže? Tedy exaktní, matematicky odvoditelný, empiricky opakovatelný model našeho světa?

Svět přece obsahuje jevy, které nejsou měřitelné, ani experimentálně potvrditelné.

Zbavme fyziku toho sisyfovského boje. Vždyť už se stává pomalu pravidlem, že pokaždé, když dovalí ,,kámen poznání“ na nejbližší technologický vrchol, zhroutí se tento vzápětí až na samé dno v údolí nevědomosti. Je vůbec možné, sestavit takovou teorii, která by dokonale zastřešovala všechny myslitelné i nemyslitelné jevy ve vesmíru? Fyzika už dávno zná své hranice, mantinely, za které ji není dovoleno nahlédnout. Jedním z nich je Heisenbergův princip neurčitosti pro polohu a hybnost částic, podle kterého je nám zapovězeno do nekonečna zvyšovat rozlišení, kterým bychom chtěli nahlížet do nitra hmoty. Například superstruny; čekají hluboko, hluboko pod touto hranicí na experimentální potvrzení. Než se tak stane, zůstávají pouhým myšlenkovým, experimentálně nepotvrzeným konstruktem a zůstanou jím asi navždy.

Když si uvědomíme nepatrnost naší Zemičky ve vesmírném měřítku, jinými slovy, vždy nám bude umožněno sledovat jen nepatrný výsek nepředstavitelně obrovského, možná nekonečného prostoru a k tomu ještě připočtěme krátký časový úsek, řekněme dvou století, po který se provádějí seriózní vědecká pozorování a který je jistě zanedbatelný ve vztahu s předpokládaným stářím vesmíru (11,7miliard let), musíme uznat, že vždy budeme disponovat nedostatkem vstupních dat, než abychom byli oprávněni z nich vyvozovat nějaké závěry, nebo snad dokonce sestavovat světonázory.

Co s tím? Člověk přece potřebuje rozumět tomu, jak jeho svět funguje. Na jakých je vystaven principech. Co třeba se pro změnu vydat jiným, řekněme ,,nefyzikálním“ směrem. Pro začátek zkusme najít odpověď na otázky, kterou si před sto lety položila Evelyn Underhill ve své knize Mystika:

,,Proč by určité výrazné zvrásnění zemského povrchu, z praktických důvodů pojmenované velehora, pokryté vodou v pevném skupenství a námi vnímané jako zasněžený vrcholek, mělo v některých povahách vyvolávat akutní pocit extáze a adorace? Proč nám nebeská klenba rozzářená tím množstvím hvězd připadá velkolepá?“

Proč vlastně toužíme odhalit všechna ta tajemství hvězd, světla a hmoty?

Autor: Stanislav Salvet | neděle 30.10.2011 8:11 | karma článku: 13,59 | přečteno: 1114x
  • Další články autora

Stanislav Salvet

Zavřeli hospodu

Je to tragédie. Už tomu bude skoro rok. Rok, který nám přinesl tak málo radosti. Rok života, který nám nikdo nevrátí...

25.2.2021 v 21:28 | Karma: 11,67 | Přečteno: 557x | Diskuse| Poezie a próza

Stanislav Salvet

Dívka ze snu

S neznámou dívkou u kiosku na pláži. Rozkošné kulaté stolečky se slunečníkem. Popíjíme brčkem drink ze skleničky s hodně širokým lemem a hodně vysokou stopkou. Taky se slunečníkem.Tlemíme se na sebe, švitoříme.

27.1.2021 v 16:01 | Karma: 9,42 | Přečteno: 283x | Diskuse| Věda

Stanislav Salvet

Jak se rodí vlkodlak

Bílá pláň, pokrytá čerstvě napadaným sněhem, vyvolává v lidské duši klid a mír. Je zima, listnaté stromy dávno svlékly svůj šat. Mrazu čelí jen holými větvemi, zatímco mízu stáhly ke kořenům.

3.1.2021 v 22:05 | Karma: 11,19 | Přečteno: 283x | Diskuse| Poezie a próza

Stanislav Salvet

Hledání nadpozemské inteligence

Odpověď na životní výzvy: Je třeba k nim přistupovat opatrně a uvážlivě. Rozjíždět se pomalu a s rozvahou. Nepřepálit start, ať zbude hodně sil do cílové rovinky.

17.12.2018 v 13:04 | Karma: 11,07 | Přečteno: 261x | Diskuse| Poezie a próza

Stanislav Salvet

Oféliin hrob

Hamlet není jen o Hamletovi, příběh Ofélie je snad ještě dojímavější. To se pak verše z rozechvělé duše jen sypou...

7.11.2017 v 8:33 | Karma: 11,68 | Přečteno: 344x | Diskuse| Poezie a próza
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Tuleja vzdal nominaci na ministra, připustil selhání. Fiala rozhodnutí vítá

3. května 2024  14:19,  aktualizováno  15:20

Pavel Tuleja se vzdal nominace na post ministra pro vědu, výzkum a inovace. Připustil selhání v...

Vagony po nehodě u Klínce odklidí dopravce. Policie zahájila úkony trestního řízení

3. května 2024  11:11,  aktualizováno  15:17

Policie prověřuje čtvrteční vykolejení osobního vlaku bez strojvůdce poblíž Klínce u Prahy pro...

Tramvaj srazila chlapce, který přebíhal přes ulici. Skončil v nemocnici

3. května 2024  15:03

Záchranáři převezli v pátek ráno do nemocnice šestiletého chlapce, kterého srazila v Plzni tramvaj....

Do školy v Litvínově vnikl muž. Policie ho zadržela poblíž kvůli jiné krádeži

3. května 2024  8:31,  aktualizováno  14:23

Desítky policistů, hasiči i záchranáři se ráno sjeli k litvínovskému gymnáziu. Důvodem bylo...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 154
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 902x
Vždycky mě zajímalo kdo jsme, odkud přicházíme, jak funguje náš svět. Někdo si luští sudoku, já si luštím vesmír. Snažím se najít pravdu, nebo alespoň svůj názor.